https://zusklasterec.cz/google178437c3ac62faf0.html

AKTUALITY

Digitalizace v naší ZUŠce

Naše základní umělecká škola chce také držet trend s digitálními technologiemi. Ač nám rodičům přinášejí spousty strastí ve výchově, prostě už jsou naší součástí a úkol škol je naučit/vzdělat naše děti, jak je nejlépe využít k osobnostnímu a případnému profesnímu rozvoji, tak aby byly přínosem.

Také umělecké školy se otevírají digitálním trendům a nabízejí příležitost, jak je umělecky využít. Ani naše škola (ZUŠ) nechce zůstat pozadu. Více či méně, digitalizace je již ve výuce přítomna, aniž bychom na to nějak upozorňovali nebo kladli důraz. Nenápadně se stává součástí. Chceme však, aby přinesla větší smysl a stala se v umělecké tvorbě efektivnější.

Připravujeme otevření nového předmětu ve výtvarném oboru. Zaměřením bude mimo jiné: umělecká práce/postprodukce s fotografií (dnes každodenní součást práce/manipulace s telefonem, ale…) – jak správně fotit s vypovídající hodnotou, učení se od běžných úprav až k těm tvůrčím a uměleckým; grafika a designe – seznámení s obsahem těchto velmi trendy pojmů, učení se přechodu od návrhu (kresba/malba) k digitální podobě. Odtud je už jen kousek k ilustraci – učení se, jak převést obrázky do připravované knížky, co je to vazba a knižní kultura. Tady vidíme do budoucna spojení s literárně-dramatickým oborem, a následně k rozpohybování obrázků – animaci.

Nový směr si také žádá novou tvář v našem pedagogickém kolektivu. Tou je dnes spolupracující lektorka, také fotografka magistra Dominika Bartošová, toho času zaměstnána v oddělení trikové postprodukce v České televizi, kde vznikají vánoční pohádky, české filmy a četné "kriminálky". Pomáhá nám také s přípravou vlastní a první učebnice hudební nauky.

Žáci (budoucí i stávající), kteří budou chtít jít tímto směrem, však nepřijdou v žádném případě o výuku kresby, malby a prostorové tvorby, neboť tyto techniky (součást běžné výuky) jsou nedílnou součástí i moderního přístupu v uměleckém oboru a bez nich by to nefungovalo, jak mělo. Představa, že děti budou pouze sedět u počítače je tedy mylná. Inspirace budou probíhat i v terénu. Zapojení se do tohoto předmětu bude mít jediné kritérium, a to základní znalost práce v PC – to, co se už dnes učí běžně v základní škole. Pozitivní vztah k novým médiím je samozřejmostí. Pracovat budou s profesionálními programy – Adobe Photoshop a Illustrator.

Ve školním roce 2024/2025 bude tato tvorba probíhat zatím formou kurzů, jako v letošním roce a následující školní rok předpokládáme "vplutí" do běžné výuky ve výtvarném oboru.

Pohlídejte si tedy zápis do ZUŠ od 1. června 2024. 

RŮZNÉ/přetrvávající

MiniZUŠka

I ve 2. pololetí se těšíme na žáky mladší 5 let v přípravné MiniZUŠce. Každé pondělí v 17 hodin. 

Náš projekt eTwinning

Od září připravovala třída 5.A v hudební nauce projekt Christmas song through Europe, ke kterému se připojili školy ze Španělska, Makedonie, Francie a Velké Británie. Společným úkolem bylo vytvořit verzi vánoční písně Tichá noc ve vícejazyčném podání. Po nahrání skladby se žáci předmětu Elektronické zpracování hudby p. uč. Švandrlíkové postarali o její zpracování a sestříhání. Děkujeme partnerům a všem podporovatelům a těšíme se na další spolupráci!

Více zde....

Pravidelné koncerty pro seniory v MÚSS Klášterec nad Ohří

V prosinci jsme se seniory přivítali adventní čas a zazpívali společně několik vánočních písní. Atmosféra byla, jako vždy, vynikající. Děkujeme vedení MÚSS za možnosti, kdy můžeme zahrát a sdílet s posluchači radost.

Žáci ZUŠ v hudebním divadle Karlín

24. října 2019 jsme opět vyjeli na představení do Prahy, tentokrát nás čekalo představení Jak se dělá muzikál. Naše děti mohly nahlédnout do zákulisí muzikálové tvorby, doprovázené známými herci.